Trener Personalny Świdnica

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o BEEP TEST

Kiedy ludzie po raz pierwszy przychodzą do mnie na trening, zawsze pytam ich, co robili w ramach treningu dotychczas. Jedną z najczęstszych metod treningowych, które słyszę, że ludzie robią to:

’Robię beep test 3 razy w tygodniu’.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku… PRZESTAŃ! Wyłącz Beep Test i nie trenuj w ten sposób. Powtarzające się beep testy nie są najbardziej efektywnym sposobem treningu do beep testu.

Dlaczego? Ponieważ jest to TEST, a NIE metoda treningu.

Zaliczenie beep testu powinno być PRODUKTEM UBOCZNYM treningu, który prowadzisz. Jeśli trenujesz odpowiednim planem treningowym to nie musisz tak często przeprowadzać faktycznego beep testu. Właściwy plan to taki, który przewiduje wykonanie beep testu jako sprawdzian po danym okresie treningowym (np. po mezocyklu trwającym 3-4 tygodnie).

E-BOOK 3-miesięczny plan na poprawę BEEP TEST

Chcesz trenować metodami, które pomogą Ci poprawić umiejętności na beep teście?

Pomyśl o tym w ten sposób:

Czy dżokej wskakuje na swojego konia i sprintuje wokół toru 100 razy dziennie, każdego dnia?

Czy myślisz, że gracze FC Barcelona prowadzą 90-minutowy mecz piłki nożnej każdego dnia?

Czy myślisz, że maratończyk wychodzi i robi 42 km każdego dnia?

Odpowiedź brzmi: nie. Absolutnie nie. Kiedy trenują, prowadzą trening, który jest odpowiedni dla ich sportu, a gra / wyścig / test jest produktem ubocznym tego treningu.

Co więc powinieneś zrobić?

Oto Top 5 wskazówek do poprawy wyniku w Beep Test:

1. Stosuj zrównoważony i odpowiedni plan treningowy.
Najbardziej wyróżniającymi się metodami treningu, które prowadzę w ramach Współpracy online są:

Trening interwałowy. Bieganie określonego dystansu kilka razy np. 6 x 400m, upewniając się, że biegniesz każdy interwał na 100% wysiłku.
Trening maksymalnej szybkości tlenowej np. przebiegnij 65m w 15 sekund, odpocznij przez 15 sekund, a następnie powtórz 12 razy. Jest to bardzo specyficzna i najbardziej efektywna metoda treningu.
Trening fartlek, np. sprint na długość boiska piłkarskiego, a następnie powolny jogging na szerokość, wykonujesz go 3 razy i odpoczywasz.

2. Zaufaj swojemu treningowi.
Stań na linii i miej wiarę w plan treningowy, który wykonujesz. Wyścig wygrywa się podczas treningu, pamiętaj o tym.

3. Beep Test nie jest narzędziem treningowym!
Pomyśl o tym w ten sposób, że każdy poziom na beep teście trwa 1 minutę, więc jeśli robisz beep test codziennie i dochodzisz tylko do poziomu 4.1 to tak naprawdę biegasz tylko przez 3 minuty. Całkiem bez sensu, nieprawdaż?

4. Skup się na swoich nawrotach i schemacie oddychania
Zapewnienie szybkiego nawrotu może zaoszczędzić mnóstwo energii i kilku cennych sekund. Proste odbicie, obrót i odjazd to wszystko, co jest potrzebne do szybkiego zawrócenia. Włączenie wzorca oddechowego jest również bardzo skutecznym narzędziem, które pomaga w wydajności i pozwala zapomnieć o dyskomforcie związanym z biegiem. Przykładem tego jest wdech na 3 kroki, a następnie wydech na 3 kroki. Pomaga to również przy zawracaniu. Weź głęboki oddech stuknij stopą o linię, odwróć się, odjedź i zrób wydech.

5. Rozpoznaj różnicę między bólem a dyskomfortem.
Ból jest związany z urazem. Dyskomfort oznacza po prostu, że się forsujesz. Naucz się odczuwać dyskomfort i doceniaj ten dyskomfort. Jedynym sposobem, w jaki dostaniesz się na wyższe poziomy Beep Testu i zdasz go, jest prawdziwe forsowanie siebie. Nie zatrzymuj się od razu, jak zacznie boleć. Zatrzymaj się, kiedy jesteś martwy. Zatrzymaj się, gdy przekroczyłeś granicę 100% i twoje ciało się poddaje. Dyskomfort jest ok. Naucz się przebrnąć przez dyskomfort, aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat!

Pamiętaj, że Beep Test to TEST, a nie METODA treningu. Utrzymuj swój trening w odpowiedniej formie, a na pewno zauważysz poprawę.

Jeśli chciałbyś uzyskać więcej porad na temat poprawy swojego Beep Testu na testach sprawnościowych do Państwowej Straży Pożarnej to zapoznaj się z moją ofertą (zakładka SKLEP).

 

E-BOOK 3-miesięczny plan na poprawę BEEP TEST

Materiały źródłowe:
https://www.thebarracksgym.com.au/blog/5-real-truths-about-training-for-the-beep-test

Shopping Cart